Jausmų Matematika

Vladimiro Megre knygoje „Sutvėrimas” Anastasija pasakoja, kaip Dievas subalansavo priešingus jausmus. Pvz., Užtikrintumą subalansavus su Abejone, gavosi „pirmas sąmoningumas” – gebėjimas augti ir judėti. O kokios kitos jausmų poros buvo subalansuotos, ir kas iš to gavosi?

Pirmą „pasufleravimą” galima rast psichologo Roberto Plutchiko straipsnyje „The Nature of Emotions”, kur visi jausmai sugrupuoti į vieningą trimatę schemą.

Pritaiklius tam tikrus loginius-matematinius samprotavimus, Plutchiko schemą galim transformuot į Jausmų Atlasą. Čia turim 24 „tretinius” jausmus, atspindinčius visas įmanomas keturių „antrinių” jausmų kombinacijas: 4! = 1 x 2 x 3 x 4 = 24. (Antriniai jausmai parodyti schemos centre.) Analogiškai iš  4 raidžių gaunam 24 žodžius (kai kiekviena raidė pasikartoja tik vieną kartą), iš 4 „pirminių” fotonų – 24 fermijonus (elementarias daleles, sudarančias materiją), o iš 4 nukleotidų – 24 aminorūgštis.

Šioje schemoje kiekvienas jausmas suskirtstytas į keturias išraiškas (pvz.: Užtikrintumas – Optimizmas – Naivumas – Aklumas), nors iš tikro tų išraiškų turi būt 1 + 2 + 3 + 4 = 10 – tiek yra „vidinio valdymo būdų”. Kiekvienoje kombinacijoje vadovauti gali nuo vieno iki keturių „antrinių” jausmų. Kai vadovauja tik vienas „antrinis” jausmas (pvz., Pasitenkinimas), gaunam „diktaturą” – pačią grubiausią ir nepastoviausią duoto „tretinio” jausmo išraišką. O kai vadovavime dalyvauja visi keturi „antriniai” jausmai – tada gaunam „demokratiją”, generuojančią pastoviausias ir švelniausias duoto jausmo išraiškas (kiekveinas „tretinis” jausmas turi keturias tokias išraiškas, nes iš keturių „antrinių” jausmų kiekvienas gali tapti „lyderiu”).

Kuo arčiau duota išraiška schemos centro, tuo ji švelnesnė, pastovesnė ir gilesnė – tuo lengviau ji jungiasi su priešingais jausmais, gimdydama kažkokią naują moralinę savybę: Moralinės Savybės. Šią schema verta panagrinėti atidžiau, nes ji parodo, kaip „lengva jausmų painiava” gimdo didžiausias niekšybes. Pvz., Užtikrintumą pakeitus Naivumu, o Abejonę – perdėtu Kritiškumu (Kaltinimais), vietoj Vadovavimo (dešinėj pusėj) gaunam Barnius (kairėj pusėj). Veržlumą pakeitus Užsispyrimu, o Lankstumą – Flegmatiškumu, vietoj Šeimininkavimo (dešinė) gaunam Cinizmą (kairėj). Vadovavimas su Šeimininkavimu veda į Tobulėjimą ir Geradarystę (dešinėj), o Barniai su Cinizum – į Karjerizmą ir Piktadarystę (kairėj).

Moralinės savybės formuoja protą ir apsprendžia bendrai Visatos vystymopsi etapus:  Moraliniu Savybiu Pasiskirstymas

Gi Protas formuoja Erdvę ir Intelektą – pasirodo, kad visose plotmėse veikia tas pats sūkurio formavimo principas: protas-erdve-intelektas ir stebuklu-technologija


Visata is jausmu
Šventoji kombinatorika
Apie mąstymo prigimtį
Kak_ustroen_mir

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *