Teisinga tai, kas gražu

Pastebėkim, kad gražiausios figūros įjungia tiek rutuliukų, kiek protonų ir neutronų turi stabiliausi atomų izotopai: 1 – H, 4 – He, 7 – Li, 12 – C, … Kodėl 7 stabilesnis už 6 ir 8, nors paskutiniai du atspindi Platono kūnus (oktaedrą ir kubą )?

Картинки по запросу seven spheres pentagon(nes 7 sudaro “penkialapę gėlelę”, gaunamą nuoseklaus lipdymo būdu, kai  minčių “erdviškumas” tik didėja, o kubas ir oktaedras reikalauja “nenuoseklaus” lipdymo, kai klijuojamos paskiros loginės grandinėlės)

Kokias gražiausias figūras galim gaut iš 14, 16, 19, 20 rutuliukų (N, O, F, Ne branduoliai)?

Vaikams galim pateikti sekančiai: “Pabūkime Dievais – pabandykim iš kamuoliukų suklijuot kuo gražesnes erdvines figūras. Tos figūros bus pradinė statybinė medžiaga, iš kurių sukurtas materialus pasaulis. Materija susideda iš atomų – labai mažų dalelių, kurios turi branduolius, arba širdeles. Ne visi atomai patvarūs, nes ne visos širdelės gražios. Patvariausi tie, kurių širdelės gražiausios. Jūsų užduotis – surast gražiausias figūras”


Ką slepia atomų širdelės?  Kiekvienoj širdelėj gyvena jausmukai, iš kurių susidaro Siela. Atomų branduoliai – kaip mūsų širdys, o elektronai ir pozitronai (gyvenantys protonuose) – kaip jausmai.

Aukščiau modeliavom “fizinius branduolius”, o dabar imkimės “dvasinių” – suraskim gražiausių figūrų atitikimus su stabiliausių elementų eilės numeriais (elektronų ar protonų skaičiais): 1, 2, 6, 8, 12, 14, 16, 20, 26, …

Ko moko periodinė sistema?

Čia dominuoja “kvadratinė” ( tetrapiramidinė)  gardelė, nes akivaizdus porinių numerių dominavimas (skirtingai nuo “fizinių” branduolių, kur dominuoja “trikampinė-tetraedrinė” sistema). Taigi, kad suprasti kiekvieno atomo (ir žmogaus) savijautą, vienu metu reikia klijuoti dvi figūras pagal skirtingas taisykles (“nuosekliai-trikampiškai” ir “nenuosekliai-kvadratiškai”) – kas atitinka du plokštumos užpildymo būdus (heksagonalinį ir kvadratinį – pabandykit surikiuot ant stalo rutuliukus, kad gautųsi kuo mažiau tarpų, gausit dvi sistemas)

Dar galima paaiškint, kad kiekvienas “jausminis” rutuliukas maždaug atitinka vienus žmogaus gyvenimo metus, todėl klijuodami “širdeles” iš esmės modeliuojame savo savijautą, kuri kartais būna labai graži (“subalansuota”), o kartais ne visai…

Atomų sandara – Antra dalis (žr. pačiam gale)


Pamokėlės su Rutuliukais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *