Platono Kūnai

Platono kūnai– vienintelės “reguliarios” erdvinės figūros su visomis vienodomis kraštinėmis – atitinka penkias pirmines energijas, penkis klasikinius  elementus, penkis nukleotidus,  penkis  pirštus, penkias pasaulio puses, ir t.t. (penktas elementas yra pirmų keturių suma) … kiekvienas kūnas turi savo gilią filosofiją ir matematiką, bet mokykloje

Картинки по запросу platonic solidsmokina tik apie vieną (“kvadratinę – kubinę”, žr. apačioj) …

Visas šias figuras galima sulupdyti iš kamuoliukų ir/ar suklijuoti iš kartono

Tetrahedral numbers
Octahedral numbers
Cubic numbers
Icosahedral numbers
Dodecahedral numbers

Prisiminkime, kodėl nuosekliai klijuojant rutuliukus gaunam tetraedrą ir ikosaedrą (arba kuboktaedrą), bet negaunam kitų Platono kūnų? (nes fizinėj plotmėj dominuoja trikampinė / heksagonalinė sistema) Kaip atsiranda kvadratinė pakuotė, gimdanti oktaedrą ir/ar kubą? (ikosaedras lengvai transformuojasi į kuboktaedrą su kvadratinėm sienelėm) Kodėl Gamtoje dominuoja penkianarė (dodekaedrinė) sistema ir kaip ji atsiranda?

Sąryšis su algebra. Jei plokščios figūros aprašomos antro laipsnio lygtimis (ax^2 + bx = c), tai erdvinės – trečio laipsnio, ir t.t.

Konkrečios lygtys – nuorodose viršuje

Parodom, kad viskas paprasta tik kvadrato ir kubo atveju, o visų kitų figūrų (“nekvadratinių”) atveju – labai jau sudėtinga… Jei gyvenime paprastumas = aiškumas, tai algebroje gali būt ir atvirkščiai:

Gyvoji aritmetika


Pamokėlės su Rutuliukais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *