Antra pamokėlė: Apdairumas ir Įtarumas

Įvadas: Kaip atskirt Apdairumą nuo Įtarumo? (apdairumas siejasi su numatymu, įtarumas – su piktinimusi ir kaltinimu)

Įtarumas – tai „apdairumas iš baimės”, skaitymas, kad „visi priešai” – kaltumo prezumpcija … Valstybinių įstaigų darbotojai įtarūs – pas juos veikia „kaltumo prezumpcija” … Sulyginkim su Singapūro valdžia – ten atvirkščiai, numatymas ir pasitikėjimas – „nekaltumo  prezumpcija”

Pasakojimas apie Singapūrą … vienoje iš judrių Singapūro gatverlių, kur pilna turistų ir kavinių, kažkas neteisingai priparkavo automobilį, taip kad jis trukdė judėjimui. Greit atvažiavo pilicininkai, kurie vietoj to, kad evakuotų automobilį  (ar bent išrašytų baudą vairuotojui, kaip kad būtų pasielgę mūsų policininkai), ėjo per visas kavines ir barus, ieškodami vairuotojo, ir nuoširdžiai tikėdami, kad jis pripakravo automobilį, verčiamas bėdos … štai kur tikra nekaltumo prezumpcija

Aptarimas. Kodėl mūsiškiai įtarinėja ir baudžia, o singapūriečiai pasitiki ir bando padėti? (Mūsiškiai bijo: įtarumas – tai baimės vedamas „apdairumas”)

Visi dokumentai buvo sugalvoti, išeinant iš kaltumo prezumpcijos … kaip ir pinigai beje („bank-notai” – banko žymės, skaitant, kad kitaip melagiai pasinaudos ir apgaus)

Įtarumas eina kartu su Naivumu – nes susikuri iliuziją kad apsisaugai, bet tai tik iliuzija… todėl nusikaltėliai visad apeina valstybinius „saugiklius”, o ligos visad pjauna tuos, kurie tiki daktarais (skiepijasi, ryja tabletes, ir gulasi į ligonines)

Įtarumas – pasipūtimo išdava – žr pamokėlę apie Pasipūtimą

Kada reikalingas įtarumas? (Kai oponentas jau parodė savo polinkį į apgavystes, net ir netiesiogiai, pvz., primityviu elgesiu,  sprendimais, saldžiažodžiavimu, arba kitokiu elgesiu, kaip tas džinas… )

Pvz., žiniasklaida, kartą sugauta meluojant, jau nėra tokia patikima, kaip atrodė prieš tai… Amerikonai, kai numetę atominę bombą ant japonų, tapo potencialiai įtariami ir kitose niekšybėse … visi valdininkai įtariami niekšybėse, nes daugelis jų sugauti meluojant…

… ir vistik blogi precedentai neturi mus padaryt įtariais visų žmonių atžvilgiu…

Asadovo eilės apie tikėjimą žmonemis: 

Когда мне встречается в людях дурное, То долгое время я верить стараюсь, Что это скорее всего напускное, Что это случайность. И я ошибаюсь.

И, мыслям подобным ища подтвержденья, Стремлюсь я поверить, забыв про укор, Что лжец, может, просто большой фантазёр, А хам, он, наверно, такой от смущенья.

Что сплетник, шагнувший ко мне на порог, Возможно, по глупости разболтался, А друг, что однажды в беде не помог, Не предал, а просто тогда растерялся.

Я вовсе не прячусь от бед под крыло. Иными тут мерками следует мерить. Ужасно не хочется верить во зло, И в подлость ужасно не хочется верить!

Поэтому, встретив нечестных и злых, Нередко стараешься волей-неволей В душе своей словно бы выправить их И попросту „отредактировать”, что ли!

Но факты и время отнюдь не пустяк. И сколько порой ни насилуешь душу, А гниль всё равно невозможно никак Ни спрятать, ни скрыть, как ослиные уши.

Ведь злого, признаться, мне в жизни моей Не так уж и мало встречать доводилось. И сколько хороших надежд поразбилось, И сколько вот так потерял я друзей!

И всё же, и всё же я верить не брошу, Что надо в начале любого пути С хорошей, с хорошей и только с хорошей, С доверчивой меркою к людям идти!

Пусть будут ошибки (такое не просто), Но как же ты будешь безудержно рад, Когда эта мерка придётся по росту Тому, с кем ты станешь богаче стократ!

Пусть циники жалко бормочут, как дети, Что, дескать, непрочная штука – сердца… Не верю! Живут, существуют на свете И дружба навек, и любовь до конца!

И сердце твердит мне: ищи же и действуй. Но только одно не забудь наперёд: Ты сам своей мерке большой соответствуй, И всё остальное, увидишь, – придёт!

žr. pamokėlę apie Pasitikėjimą ir Patiklumą


Atvirumas + Apdairumas = Komunikabilumas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *