Gamtamokslis 5 kl: Vandens Apytaka

Vandens ciklas ir gyvenimo ciklas yra vienas  – Jacques Yves Cousteau

Vanduo mus sieja su kaimynais daug giliau ir sudėtingiau nei bet kas kitas – Johnas Thorsonas

Trees, forests and water: Cool insights for a hot world - ScienceDirectDažnai skaitoma, kad kad vanduo išgaruoja iš ežerų ir vandenynų paviršiaus dėl saulės šilumos, o aukštai danguje, kur šalčiau, kondensuojasi į debesis. Debesys juda į žemynų gilumą dėl atmosferos slėgių skirtumų ir atiduoda vandenį lietaus pavidalu.

Tačiau šitai nepaaiškina, kodėl dažniausiai lyja ten, kur daug miškų, ir labai retai telyja, kur miškų nėra … Pvz.,  Sacharos dykumoj lyja labai retai, nors ji ne taip toli nuo jūros. Tuo tarpu Amazonės džiunglėse ir Sibiro taigoje lyja gan dažnai, nors jos toli nuo jūros

This lush mountain retreat in Ecuador's cloud forest is only an hour outside Quito - The Washington Post

Ar pastebėjot, kad virš gūdaus miško visad tvyro rūkas, lyg gimdytų debesis? Havajų patarlė sako: „lietus seka paskui mišką“. Mat, seni miškai pritraukia vandenį iš po žemių šaknimis, o iš dangaus lapais. Mokslininkai iki šiol nemoka tinkamai paaiškint, kaip tai atsitinka. Todėl ilgą laiką žmonės nevertino miškų ir juos beatodairiškai kirto.

Šiandien miškus atsodint sunku, nes numiškinta žemė dėl dirvos erozijos tampa nederlinga , o vėjai išdžiovina jaunus sodinukus

„Žmonėms trūksta pinigų, kad nutiest vandenį į sausringas dykumas, tačiau užtenka pinigų, kad ieškot vandens Marse … Tada kyla klausimas: ar jie turi intelektą?” – autorius nežinomas

Феечки и эльфы спрятались в разных деревьях ЧелябинскаSenovėj senų miškų galias aiškindavo paslaptingomis būtybėmis. Medžių šaknyse neva gyveną žemaūgiai nykštukai, o aukštai šakose – nematomi elfai arba silfai, „debesų ganytojai“. Naktį medžių šaknys pritraukia drėgmę iš po žemių (dirba nykštukai?), o dieną lapai garina šaknų sukauptą vandenį, kuris kažkokiu būdu kondensuojasi medžių viršūnėse (dirba silfai?).

Besikondensuojantis vanduo atšaldo orą ir sudaro slėgio skirtumą, kuris pritraukia debesis iš ežerų ir jūrų. Vakarop ar naktį debesys pavirsta lietumi, arba iškrenta rasos pavidalu. Dingus debesims, žemė truputį atšala ir vėl nykštukai imas darbo …

Šiandien visa tai patvirtina Biotinės Pompos modelis. Ji sako, kad debesys atsiranda ne todėl, kad atšala oras, bet todėl, kad juos sukuria medžiai. O ir oras atšala ne todėl, kad Amazon.com: Biotic Regulation of the Environment: Key Issues of Global Change (Springer Praxis Books): 9781852331818: Gorshkov, Victor, Gorshkov, V.V., Makarieva, A.M.: Booksvandens garai pakyla labai aukštai, o todėl, kad jie kondensuojasi virš didelių miškų. Debesys pritraukia drėgną orą iš vandens telkinių, tokiu būdu sukurdami ir vėją:

The world’s forests are rainmakers
Where do winds come from? A new theory
Biotic Regulation

Tokias galias turi tik seni miškai, kurie žino, kaip vienu metu“teisingai” kondensuoti oro drėgmę ir palaikyti dirvos drėgnumą. Tam jie turi labai įvairią lapiją ir sudėtingą šaknų sistemą. Jauni miškai debesų negimdo, nes arba per greitai išgarina vandenį ir dirva išdžiūsta, arba per lėtai (kaip pušynai). O gal ir dėl to, kad juose dar nesuspėja apsigyventi paslaptingi Silfai su Nykštukais?

Debesų judėjimą taipogi gali įtakoti ir žmogus savo jausmais. Aprašyti atvejai, kai žmones kamuodavo ilgos sausros, kurių metu jie nustodavę kariauti, apsivienydavę į vientisą maldą, ir stebuklingu būdu iššaukdavę lietų (konkrečiau Gurdžijevas aprašė, bet galima paieškiti ir daugiau)

Klausimai ir eksperimentai

Kaip paaiškint, kad medžių šaknys ištraukia vandenį iš daug giliau, nei pačios siekia? Ir kad medžių viršūnes dažnai gaubia rūkas?

79,300 Green Leave Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from Dreamstime

3 Ways to Keep Tree Roots from Growing in Your Sewer Lines - Magnificent Plumbing & RooterKą turi bendro medžių šaknys ir lapai, kad abu pritraukia vandenį?

Kodėl pievoje rasa iškrenta ryte ir vakare? Kodėl pusračiu išsodinti ąžuolai pritraukia šaltinį?

Все признаки присутствия Ангела-Хранителя рядом с Вами | Дневник  Экстрасенса | Яндекс ДзенMintimis stumdom debesis. Susirandam nedidelį debesėlį ir pradedam mintimis jį pakeisti formą. Kuo mažesnis debesėlis ir paprastesnė forma, tuo lengviau pavyksta. Galima varžytis, kas greičiau pakeis pasirinktą debesėlio formą

Sveikinamės su medžių dvasiomis – silfais. Esant nevėjuotai dienai, pastebėkit, kaip juda kai kurių medžių viršūnės, tuo tarpu kai šalia esančių medžių šakos ir viršūnės nejuda. (Turėkit omenyj, kad lapuotos šakos lengiau juda dėl didesnio „sparnuotumo”)

Kai esat vienas, prieikit prie kokio nors medžio miško pakraštyj, sustokit per kelis metrus, ir pagarbiai pasisveikinkit su miško dvasia. Paskui lėtai prisiartinkit. Dažnai būna, kad medis pradeda judinti vieną ar kelias šakas, pasisveikindamas su jumis

Bandom iššaukti lietų?

Mokinamės surasti požeminį vandenį su virgule?


Gamtamokslinis Ugdymas 5 kl

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *